Kaçak katın böylesi! Profesör ‘dağ’ inşa etti, 6 yıl kimse görmedi: Üzüm bağı da var

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Bugüne dek sayısız mimarın birbirinden eşsiz yapılarına şahit olduk. İnsanlığın var olduğu günden bugüne dek tasarlanmış bazı yapılar dünyanın yedi harikası oldu bazıları olağanüstü teknolojileriyle insan hayatını kolaylaştırmasıyla gündeme geldi. Günümüzde artık ihtişamlı yapılardan ziyade insan hayatını kolaylaştıran, son derece lüks yaşam alanlarının yapımı tercih ediliyor. En azından büyük bir çoğunluğu bu şekilde. Bazen gökyüzüne uzanan uzun binalara bazen de doğayla iç içe olanlara rastlamak mümkün. Çin’in Beijing kentinde bir profesör tarafından gizlice inşa edilen malikane ise hem gökyüzünde hem de doğanın içinde. Nasıl mı, işte açıklıyoruz!

KURALI VARDIR APARTMANDA OTURMANIN!

Yaşadığınız ev size ait değilse, kiracıysanız oturduğunuz eve pek de yatırım yapmak istemeyebilirsiniz, küçük tadilatlarla anı kurtarmaya odaklı olabilirsiniz. Ancak bazı kiracılar da ‘Eğer bu evde oturuyorsam en güzel şekilde oturmalıyım’ mantığıyla hareket edip kendi zevkine göre kırıp döküp, şıkır şıkır oturmayı tercih ediyor. Bu tamamen size kalmış bir husus.

Çin’in Beijing kentinde ise sıra dışı bir inşa olayı yaşandı. Öyle sıra dışı deyip abarttığımızı düşünmeyin, gerçek manada bu tadilat akıllara durgunluk verdi. Bir apartmanda yaşıyorsanız, ister ev sahibi olun ister kiracı orada yaşayan diğer sakinlerle uyum içinde olmanız gerekir. Apartmanda yaşamanın belirli kuralları vardır, tadilat kurallarından tutun da çöp atmanın bile belli bir şekli vardır. Bu kuralları hiçe sayamadığınız gibi uyumsuzluk yaptığınız anda o apartmandan dışlanırsınız, kısacası huzurunuz bozulur.

Çin’in Pekin kentinde bir gökdelenin en üst katında yaşayan ve ev sahibi olan Profesör Zhang Lin yıllarda apartman sakinlerinden gizli birtakım işler çevirdi. Gökdelenin en üst katında oturmayı kendine fırsat bilen profesör, kendine ait bir yaşam vadisi inşa etmeye karar verdi. Yapmayı planladığı bu yaşam alanı dağ görünümlü olacaktı, kayaç parçalarından oluşması planlanan bu yaşam vadisi sanki bir dağın eteklerinde yaşıyor hissi vermeliydi.

KOMŞULARINDAN 6 YIL GİZLEDİ

Hızlıca işe koyulan Lin’in bu hayaline kavuşması 6 yılını aldı. Başlarda kimse ne olduğunu anlamadı. Ancak günler, aylar geçtikçe apartman sakinlerinin evlerinde bazı sorunlar meydana geldi. Kimilerinin tavanı akmaya kimilerinin boru sistemlerinde arızalar yaşanmaya başladı. Dakikalarca asansör sırası bekleyen ve sürekli üst kata malzeme taşındığını gören apartman sakinleri bir terslik olduğu konusunda artık hemfikirdi. Ancak hiçbirinin aklına komşuları Lin’in gökdelenin tepesinde yeni bir yaşam inşa ettiği gelmedi. Lin’in gökdelenin tepesinde inşa ettiği bu yaşam alanına ‘dağ malikanesi’ adı verildi.

Başlarda hiç kimsenin fark etmeyeceğini düşündüğü ‘dağ malikanesi’ diğer apartman sakinlerine sıkıntı çıkarınca Lin, çatı katının çökmesini önlemek için dağ malikanesinin yan taraflarına metal destekler eklemek zorunda kaldı. İki basketbol sahası genişliğinde olan bu yapıda üzüm bağından yüzme havuzuna kadar her şey vardı ve adı üzerinde bir dağ malikanesine benziyordu.

Apartmanda yaşayan diğer kişiler dönem dönem yerel yetkililere şikayette bulunuyordu ancak ne yazık ki kimse bu konuyla ilgilenmemişti.

TÜM SIRRI DRONE ÇÖZDÜ, YIKIM EMRİ VERİLDİ

Lin’in inşa ettiği dağ malikanesi iki katlıydı ve öylesine büyüktü ki uydu görüntülerinden bile fark edilebiliyordu. Uydunun bile gördüğünü apartman sakinleri fark edememişti ta ki meraklı bir drone kullanıcısı ‘dağ malikanesini’ fark edene kadar. ‘Ne oluyor bu binanın tepesinde?’ diye düşünen sakinlerden biri drone uçurmaya karar verdi. Drone havalandıkça hayrete düştü, o da neydi öyle! Gökdelenin tepesinde ayrı bir dünya inşa edilmişti.

Yalnızca dakikalar içinde 6 yıldır gizlenen gerçek gün yüzüne çıktı. Lin’in komşuları olayı duyar duymaz hayrete düştü ve yetkililere haber verdi. Kaçak inşaat nedeniyle nihayet 2010 yılında harekete geçildi ve Lin’e iki hafta içinde burayı tamamen yıkması emredildi. Dağ malikanesinin yıkımı yaklaşık 1 yıl sürdü ve sonunda gökdelen eski haline getirildi. Profesör Zhang Lin’in bu yıkıma ne tepki verdiği tam olarak bilinmiyor ancak karşı çıkmadığı kesin. Hâlâ gökdelenin tepesindeki dairesinde yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x