Netanyahu’dan ‘Gazze’ açıklaması: Bir takvim belirlemedim

İsrail-Filistin çatışmaları 35’inci gününde devam ederken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Fox News’e verdiği demeçte, abluka ve bombardıman altındaki Gazze’deki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazze’yi ‘işgal’ veya ‘yönetme’ niyetlerinin olmadığını söyleyen Benjamin Netanyahu, “Bir takvim belirlemedim. Daha çok zaman alabilir” dedi.

‘ATEŞKES HAMAS VE İRAN’A TESLİM OLMAK ANLAMINA GELİR’

AA’nın aktardığına göre, Netanyahu, “Gazze’yi fethetme peşinde değiliz. İşgal etme peşinde değiliz. Yönetme peşinde değiliz” diyerek Gazze için sivil bir hükümet bulacaklarını söyledi.

Başbakan Netanyahu, Gazze’deki İsrail ordusu işgali için “Bir takvim belirlemedim. Daha çok zaman alabilir” ifadesini kullanarak can kayıplarını azaltmak için adım adım ilerlediklerini öne sürdü. Netanyahu, ateşkes yapmaları durumunda bunun bunun Hamas ve İran’a teslim olmak anlamına geleceğini savundu.

‘KORİDORDAN 3 GÜNDE 120 BİN KİŞİ GEÇTİ’

Sivil ölümlerini minimuma indirmek için İsrail tarafının elinden geleni yaptığını öne süren Netanyahu, tahliye için güvenli bölge ve koridor oluşturulduğunu iddia etti. İsrail ordusunun zorla insanları Gazze’nin kuzeyinden güneyine sürmesi konusunda ise Netanyahu, açtıkları ‘koridordan’ son üç günde 120 bin kişinin geçtiğini söyledi.

‘PROTESTOCULAR HAMAS İLE YAN YANA GELİYOR’

İsrail ordusunun Hamas’ı yok edene kadar durmayacağını söyleyen Benjamin Netanyahu, Batı ülkelerinde Filistinlilere destek için düzenlenen gösterilere de değinerek protestocuların Hamas ile yan yana geldiğini savundu.

Netanyahu, pek çok yükseköğrenim görmüş Batılının bu protestolara katıldığını ifade ederek, “Sözde eğitimli insanlar, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırt edemiyor” iddiasında bulundu. İsrail Başbakanı, “İnsanlar bu kadar ahlaki karmaşa içine girerse dünyamız ayakta kalabilir mi?” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x